Bodrum`da Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi

Bodrumda_Gezilecek_Yerler_BodrumKalesiBodrum’un simgesi haline gelen ve neredeyse Bodrum denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Bodrum Kalesi, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Her bölgenin kendi ile bütünleşmiş olan ve mutlaka gezilesi bir yeri mutlaka vardır. İşte Bodrum Kalesi de Bodrum için öyle olan yerlerin başında geliyor. Ortalama 1400 lü yıllarda inşa edilen Bodrum Kalesi her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaya devam ediyor. Her bir köşesinde geçmişinin izlerini taşıyan bu tarihi mekân, Bodrum’un ne kadar zor dönemlerden geçerek günümüze ulaştığının en güzel kanıtıdır. Bu kadar zorluğun ardından ülkemizin en güzel ve en fazla turist çeken tatil beldelerinden biri olan Bodrum, sadece tarihi zenginlikleri ile değil iklimi ve konumu ile de son derece ilgi çekicidir.

Antik Tiyatro

Bodrumda_Gezilecek_Yerler_Antik_TiyatroBodrum’un dünyaca ünlü tarihi mekânlarından biri de Antik Tiyatro’dur. Öyle ki, her yıl turist akınına uğrayan bu yer, Anadolu’nun bilinen en eski tiyatrolarından biridir. Antik çağlara ait olan bu yapının sadece ziyaretçilere açık ve gezilesi bir yer olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü günümüzde de hala Bodrum’a maddi ve manevi anlamda getiri sağlayan Antik Tiyatro’da ünlü sanatçılar konserler veriyor, çeşitli festivallere ev sahipliği yapıyor. 13.000 gibi ciddi bir kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, Bodrum’da bir konser verilecekse ilk adreslerden biri haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca da yaz boyunca ziyaretçisi hiç eksik olmuyor. Bu da Bodrum’un kalkınması için bütçesine biraz daha fazla gelir girmesi demektir, gelirin artması da Bodrum için daha iyi şeyler yapılabileceği anlamına gelir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

bodrumda_gezilecek_yeler_SualtiDünya çapında bir öneme sahip ve büyüklüğü ile kendi alanında ciddi bir üne kavuşan Sualtı Müzesi, 1995 yılında ödüle de layık görülmüş bir yerdir. Avrupa’da düzenlenen “yılın müzesi” yarışmasında “özel övgü” olarak adlandırılan son derece ayrıcalıklı bir ödüle layık görülmüş olan Sualtı Arkeoloji müzesi Bodrum Kalesinin içinde yer almaktadır. Bodrum’a tatile gittiyseniz ve aynı zamanda kültürel açıdan da bazı aktivitelerde bulunmak istiyorsanız, sualtı müzesini mutlak suretle görmelisiniz. Emin olun müzeyi gezdikten sonra evinize döndüğünüzde anlatacak daha çok şeyiniz olduğunu göreceksiniz. Tatilde hem bedenim dinlensin hem de ruhum doysun diyenlerin listesinin başında yer alan yerlerden biridir Sualtı Arkeoloji Müzesi. Bodrum’a yolunuz düşerse gezmeyi ihmal etmeyin, pişman olmazsınız.

Bodrum Mozolesi

Antik çağlara ait ve bu anlamda dünyanın 7 harikasından birinin Bodrum’da bulunduğunu biliyor muydunuz? Bir tür mezar olan ama sıradan bir mezar değil son derece özel bir kral mezarı olan Bodrum Mozolesi dünya çapında bir üne sahiptir. Gerçek anlamda, Bodrum’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken ve tarifsiz bir güzelliğe sahip olan bu yer farklı mimari yapıları bir araya getirmiş olması ile de tanınmaktadır. Gezmek görmek isteyen herkesin ziyaret edebileceği Bodrum Mozolesi Yunan ve Mısır mimarisinin bir araya gelmesi ile oluşmuş muhteşem bir yapıdır. Açık havada rahatlıkla gezebileceğiniz bir tür müze olarak tasarlanan Bodrum Mozolesi, Bodrum’da gezilecek yerler listesinde mutlaka kendine yer edinmesi gereken çok kıymetli tarihi bir mekândır. Yine gezmekten pişman olmayacağınız ve tam tersine iyi ki gelmişim diyeceğiniz tarihi bir mekân daha.